Mayın Temizleme

Türkiye’de, MAY Global şirketindeki Mayın ve Atış Testi Temizleme Uzmanları tarafından son 5 yılda üç büyük Patlayıcı temizleme projesi gerçekleştirildi. Tüm projeler mutlak başarı ile tamamlandı. Temizlenen alanlar, vatandaşlar için yaşam alanları ve sanayi alanları olarak güvenli bir şekilde kullanıma açıldı.

Bu projelerde uzmanlarımız planlamacılar ve uygulayıcılar olarak çalıştı. Diyarbakır’da yeni havaalanı terminalinin yapıldığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Ateş Etme Test Sahalarının temizlenmesi bu başarılara bir örnektir. Ekiplerimizin en az 20 yıl uluslararası askeri tecrübesi ve uluslararası mayın temizleme sertifikaları var. Ekiplerimiz yabancı saha koordinatörleri tarafından da desteklenmektedir.

CLEARANCE

Mines, Bombs, Projectiles, Submunitions and any kind of Explosives

Traditionally, the systematic clearance of explosive hazards is grouped into two main categories: landmine clearance and battle-area (and/or Munitions Test Field) clearance. While the land-release principles are similar for both, the operational methodologies applied to each category are different. And our teams are well aware of this detail. Our teams have been assigned to real military conditions in many countries. They have repeatedly served in mine-blasting and military explosive cleansing. As May Global company, we also find solutions for the supply of equipment used in this area. We are able to provide new technology and technologically advanced EOD equipment for you under the guidance of the NATO Explosive Ordnance Disposal Centre of Excellence (NATO EOD COE) standards.